Programozás alapjai 2. – jegyzet
Tartalom
- 01 – A C++ nem objektumorientált új nyelvi elemei
- 02 – Az OOP alapjai, operátorok túlterhelése
- 03 – Az objektumok memóriakezelése
- 04 – OOP tervezés, RAII
- 05 –
template
- 06 – Iterátorok, generikus algoritmusok
- 07 – Öröklés, heterogén kollekció
- 08 – Adapterosztályok
- 09 – Osztályhierarchiák tervezése (hamarosan)
Jelen jegyzet a BME-VIK Programozás alapjai 2. tárgyhoz készült, annak anyagát igyekszik minél jobban lefedni. A tárgy – és a jegyzet – elsődleges célja az objektumorientált (a továbbiakban: OOP) szoftverfejlesztés alapjainak bemutatása, melyhez eszközként a C++ nyelvet használja. A Programozás alapjai 1. tárgy, és a C nyelv ismeretére épít.
A jegyzet főként azért jött létre, hogy a tárgy tanulásához a tananyagot folyó szöveg formátumban is elérhetővé tegye. A szerzők tapasztalata szerint ebből jóval könnyebb és hatékonyabb tanulni, mint – akár a legjobb – diákból.
A jegyzetben – igazodva a tárgyhoz – C++98-as szabványt, és az "egyiptomi" zárójelezést használjuk, mivel zavaró lenne a tárgyban használttól eltérő szabványt használni. Helyenként a régebbi nyelvi elemek mellett megemlítjük a C++ újabb szabványainak újdonságait is (ezt ilyenkor mindig jelezzük).
Törekszünk arra, hogy a jegyzetben használt példák kapcsolódjanak valós programokban előforduló problémákhoz. A jegyzet megírása során igyekszünk az igényvezérelt elvet követni – a felmerülő problémákra mutatjuk be megoldásként az új nyelvi elemeket, OOP elveket.
A jegyzet nem hivatalos, a pontos tananyag a tárgyhonlapon érhető el: http://infocpp.iit.bme.hu/tananyag A jegyzet nem helyettesíti az előadásra járást, gyakorlatokon, laborokon való részvételt.
A jegyzettel kapcsolatban visszajelezni, javaslatot tenni itt tudtok, erre mi is biztatunk bennetek, ugyanis így fejlődik a jegyzet, ami mindenkinek jó! :)
Köszönettel tartozom:
- Czirkos Zoltánnak, hogy lektorként felügyeli a projektet, és ötleteivel segíti a szerzőket.
- Fintha Dénesnek, a projekt ötletgazdájának, a stylesheet megalkotójának, társszerzőnek.
- Horváth Jánosnak, a jegyzet társszerzőjének.
Dobra Gábor (dobragabATgmailDOTcom)
Licensz
A honlapon szereplő forráskódok, képek, írások, egészben vagy részben, csak a szerzők írásos engedélyével használhatók fel.
Megjegyzés: Az oldal Alex Gorbatchev SyntaxHighlighter nevű szkriptjét használja a kódkiemeléshez.